🌿 Rosjanie nazywają go „Złotem Syberii”. Jest to krzew silnie rozgałęziony, chociaż może dorastać do pięciu metrów wysokości. Najłatwiej rozpoznać go po owocach. Są małe, wydłużone lub kuliste, koloru pomarańczowego i rosną w dużych ilościach na łodydze. Ponieważ zawierają wiele kwasów, mają bardzo kwaśny smak. Dopiero po zamrożeniu stają się nieco słodsze.
🌿 Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie owoce, ale także nasiona, korę i liście. Z owoców powstają dżemy, konfitury i soki.
🌿 Rokitnik jest częściowo chroniony w Polsce. Nie można zbierać dzikich owoców występujących Bałtyku i Pieninach. Jeśli chcemy zrobić własny sok rokitnikowy lub inne przetwory, owoce powinniśmy zbierać z krzewów uprawnych.
🌿 W medycynie ludowej rokitnik stosowany jest jako napar z liści i kory, oleju z nasion, surowych owoców i przetworów owocowych. Może on pomagać w:
🌿przeziębieniu i kaszlu
🌿bólach spowodowanych reumatyzmem i stanami zapalnymi,
🌿oparzeniach i odmrożeniach skóry, ranach,
🌿chorobach przewodu pokarmowego,
🌿zapaleniu wątroby (sok pobudza wydzielanie żółci),
🌿podwyższonym poziomie cholesterolu,
🌿nadciśnieniu.
🌿Za właściwości te odpowiadają:
🌿witamina C (i nie tylko)
🌿antyoksydanty
🌿makroelementy (potas, wapń, żelazo itp.)
🌿aminokwasy
🌿kwasy tłuszczowe
🌿Sok z owoców
Kilogram rokitnika zasyp kilogramem cukru i odstaw na 7-8 godzin; następnie gotuj powoli przez 20-30 minut. Odcedź sok i rozlej do butelek; po pasteryzacji umieścić w ciemnym miejscu; Pijemy ją w czystej postaci lub stosujemy jako dodatek, jako herbatę, gdy jesteśmy podatni na grypę i przeziębienie.
“ Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.