🔆Ostryż długi/Curcuma longa🔆
Naturalnie występuje na półwyspie Indyjskim, ale obecnie jest uprawiany w wielu krajach strefy tropikalnej. Surowcem zielarskim jest kłącze, które po zebraniu i wysuszeniu zostaje zmielone.
🔸Najważniejszą i najbardziej wartościową substancją występującą w korzeniu ostryżu jest kurkumina. Posiada ona silne działanie żółciopędne i żółciotwórcze, rozkurczowe i przeciwzapalne.
💧Wyciągi z kurkumy pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego i trzustkowego, poprawiając procesy trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Wspomagają rozpuszczenie i usuwanie złogów z woreczka żółciowego. Kurkuma wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, ochraniające miąższ wątroby, przeciwmiażdżycowe, antywirusowe i antynowotworowe. Preparaty na bazie kurkumy służą w leczeniu niewydolności wątroby, kamicy żółciowej, stanów zapalnych i zatruć wątroby, żółtaczki i zaburzeń wydzielania soków trawiennych.
🌱Przepisy🌱
🍵Odwar pobudzający wydzielanie soków trawiennych: 10g kurkumy zalewamy 200ml wody i gotujemy pod przykryciem przez 15 min. Odstawiamy do przestudzenia i popijamy przed posiłkiem.
🍯„Złote mleko” na przeziębienia i osłabienie: Potrzebujemy 250ml mleka krowiego lub roślinnego. Dodajemy do niego 1 łyżeczkę sproszkowanej kurkumy, pół łyżeczki imbiru i ok 1/3 łyżeczki cynamonu oraz łyżeczkę masła lub oleju kokosowego. Całość umieszczamy w rondelku i gotujemy przez 5 minut. Po przestudzeniu możemy dodać miodu do smaku. Przygotowaną miksturę wypijamy jeszcze ciepłą.
https://rozanski.li/247/kurkuma-ostryz-curcuma/
https://www.olgasmile.com/zlote-mleko.html
“ Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.