Mięta/Mentha

🌱Mięta/Mentha🌱

Mięta to roślina posiadająca naprawdę wiele zastosowań. Choć występuje w ponad 20 gatunkach i licznych odmianach, wszystkie posiadają podobny zapach i właściwości. W fitoterapii stosowana jest od niepamiętnych czasów, a uprawiać ją możemy z łatwością nawet na kuchennym parapecie.
🍵W formie naparu i nalewki działa pobudzająco na wydzielanie żółci, rozkurczowo i wiatropędnie. Wspomaga w walce z przeziębieniem, kaszlem i osłabieniem.
🔸Olejek miętowy dostępny w sklepach zielarskich wywiera dodatkowo działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Można go stosować zewnętrznie jako dodatek do maści i kremów gdzie działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwświądowo.
🥗Przetwory i dania zawierające mięte pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Polecane są w nieżytach jelit i żołądka, przy zaburzeniach wydzielania żółci, przy niestrawnościach.
🌱Przepisy:
🍵Napar pobudzający trawienie:
1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalewamy 1 szklanką wrzącej wody lub mleka. Zostawiamy pod przykryciem na 20 minut i przecedzamy. Pić możemy nawet kilka szklanek dziennie, mięta jest zielem bezpiecznym.
🔸Olejek miętowy przy przeziębieniach i osłabieniu: 5-6 kropli olejku wylać na łyżkę miodu lub cukru. Zażywać 1-3 razy dziennie, zależnie od potrzeby.
💛Domowy olej miętowy jako środek żółciopędny i żółciotwórczy – 100 g świeżej mięty rozdrabniamy i skrapiamy spirytusem. Następnie zalewamy 200-300 ml ciepłej oliwy i odstawić na minimum 7 dni. Przyjmować należy raz dziennie na czczo – 1 łyżę. Może służyć jako przyprawa lub dodatek do potraw.
*na zdjęciu mięta okrągłolistna*

https://rozanski.li/1078/mieta-mentha-w-medycynie-i-kosmetyce/
Mięta/Mentha

Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Logo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki SpołecznejLogo Stowarzyszenie Żywa PrzyszłośćLogo aktywni +