🌸Jeżówka purpurowa🌸 Echinacea purpurea🌸
🌸 Jej prozdrowotne właściwości dawniej odkryły plemiona indiańskie i stosowały ją jako panaceum na każdą dolegliwość. Jeżówkę stosowano do leczenia poparzeń skóry, a także leczenia bólów zębów. Dziś nie tylko gości w naszych ogrodach ale również jest dalej praktykowane jest korzystanie z jej dobroczynnych właściwości.
🌸 Ekstrakt roślinny pobudza wydzielanie soków żołądkowych i jelitowych, pobudza procesy regeneracyjne i działa przeciwgorączkowo. Składniki aktywne zawarte w jeżówce wspomagają metabolizm, działają przeciwgrzybiczo i przeciwskurczowo. Prozdrowotne właściwości jeżówki purpurowej wspierają naturalną odporność organizmu, dzięki czemu jest ona przydatna w okresach zwiększonej częstotliwości zachorowań na grypę. Roślina ta ma również właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i bakteriostatyczne, które mogą pomóc w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, zapalenia stawów, zapalenia dróg żółciowych i zapalenia dróg moczowych.
🌸 Roślina ta korzystnie wpływa na skórę, gdyż aktywuje procesy regeneracji komórek. Dzięki echinacei pobudzona zostaje synteza kolagenu i ochrona przed promieniami UV. Oznacza to, że zapobiega zmarszczkom, tak jak każdy dobry syntetyczny produkt kosmetyczny.
🌸 W swoim składzie zawiera:
🌸flawonoidy,
🌸olejki eteryczne,
🌸glikozydy,
🌸alkiloaminy i alkiloamidy,
🌸kwasy chlorogenowe,
🌸inulinę,
🌸glikoproteiny,
🌸cynarynę,
🌸związki aminowe.
🌸 Przepis na napar wzmacniający z jeżówki
1 łyżeczkę ziela jeżówki zalewamy szklanką wrzątku, i dostawiamy na 10-15 minut. Po tym czasie przecedzamy napar i możemy się nim delektować.
Źródła:
https://www.medonet.pl/zdrowie,jezowka-purpurowa—wlasciwosci–zastosowanie–przeciwwskazania,artykul,1727944.html
“ Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.