Jasnota purpurowa / Lamium purpureum

🌸 Jasnota purpurowa 🌸 Lamium purpureum🌸

🌸 Jasnota purpurowa to roślina bardzo przypominająca pokrzywę i często nazywana kwitnącą pokrzywą. Występuje w całej Polsce, niestety często traktowana jest jako chwast, a jej właściwości prozdrowotne są niedoceniane.
🌸Jako materiał zielarski wykorzystuje się wszystkie nadziemne części rośliny.
🌸 Przede wszystkim wpływa na układ trawienny. Chroni wątrobę, wspomaga jej pracę, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i trzustkowych. Zapobiega nadkwaśności i niestrawności oraz poprawia trawienie białek poprzez zwiększenie kwasowości soków żołądkowych.
Jasnota łagodzi bóle menstruacyjne i zmniejsza nadmierne krwawienie. Uważa się również, że ma działanie relaksujące- łagodzi drżenie mięśni poprzecznie prążkowanych, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych co pomaga przy bólach głowy, pleców itp. Roślina ta działa uspokajająco i obniża ciśnienie krwi, polecana jest również przy migrenach.
🌸 Jako związki czynne zawiera:
🌸kwas chinowy,
🌸flawonoidy,
🌸związki irydoidowe,
🌸kwas kawowy,
🌸kwas chlorogenowy,
🌸olejki eteryczne,
🌸śluzy.
🌸 Przepis na napar z jasnoty
Pół garści świeżo zebranej jasnoty parzymy 10 min w szklance wrzątku (możemy łączyć ją z krwawnikiem lub rumiankiem). Przecedzamy i mamy gotowy do spożycia napar 🙂
Źródła:
https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/ziola/jasnota-purpurowa-charakterystyka-wlasciwosci-zastosowanie/

 Jasnota purpurowa / Lamium purpureum

Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Logo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki SpołecznejLogo Stowarzyszenie Żywa PrzyszłośćLogo aktywni +