🫐 Wiecznie zielony krzew posiadający liczne i małe owoce zwane szyszkojagodami. W wierzeniach ludowych znane jest niewątpliwie przekonanie, że kadzidło z jałowca odstrasza zło.
Surowcem pozyskiwanym z rośliny są głównie szyszkojagody, z których sporządza się mieszanki ziołowe i olejki eteryczne. Substancje lecznicze pozyskuje się także z innych części rośliny, m.in.: liści czy korzeni.
🫐 Podawane wewnętrznie preparaty z jałowca stymulują wydzielanie żółci i poprawiają trawienie, dodatkowo działają bakteriobójczo, dezynfekująco i moczopędnie. Owoce tej rośliny stosowane są jako środek przeciwbólowy przy bólach reumatycznych i migrenach. Mają także inne działania takie jak: poprawia pamięci, obniżanie poziomu cukru we krwi, zwiększanie ilości wydalanego moczu, zmniejszanie zawartości tłuszczu w wątrobie oraz zapobieganie wzdęciom.
🫐 Działania te powodują:
🫐 gorycze
🫐 olejki eteryczne
🫐 glikozydy flawonowe
🫐 związki żywiczne
🫐 sole mineralne
🫐 Przepis na napar jałowcowy
Łyżkę rozdrobnionych owoców jałowca (można je rozetrzeć w moździerzu) zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut, po tym czasie możemy przecedzić napar. Pijemy go po 1–2 łyżki w ciągu dnia jako środek moczopędny i żółciopędny.
Źródła:
https://apteline.pl/encyklopedia-ziol/jalowiec-pospolity-wlasciwosci-lecznicze-dzialanie-i-zastosowanie
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/jalowiec-skuteczne-ziolo-na-problemy-z-pecherzem-i-watroba-aa-edTZ-YnK8-Ptik.html
“ Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.