Chmiel zwyczajny Humulus lupulus

🌿 Chmiel zwyczajny 🌿 Humulus lupulus 🌿

🌿 W Polsce rośnie dziko w wilgotnych zaroślach. Ciekawą cechą chmielu jest to, że pąki w miarę wzrostu zakrzywiają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Liście są pokryte włoskami i mają postrzępione krawędzie. Kwiaty chmielu mają charakterystyczny kształt przypominający stożek. Podstawowym surowcem tej rośliny są szyszki chmielu.
🌿 Chmiel wykazuje działanie przeciwskurczowe. Wspomaga na trawienie i pobudza apetyt. Gorycz chmielu pobudza także wydzielanie śliny, soków żołądkowych i śluzu. Ekstrakt z szyszek chmielu stosowany jest jako środek uspokajający, pomaga złagodzić bezsenność i drażliwość.
Ponadto ekstrakty z chmielu stosowane zewnętrznie są skuteczne przy zapaleniu korzonków nerwowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych skóry, a nawet trudno gojących się ranach. Chmiel działa również wspomagająco na wypadanie włosów.
🌿Właściwości chmielu wynikają z obecności:
🌿kwasów goryczowych (lupulina),
🌿flawonoidów (m.in. kwercetyna i rutyna),
🌿garbników,
🌿olejków eterycznych,
🌿aminokwasów.
🌿 Herbata uspokajająca
1 łyżeczkę szyszek chmielowych zalać 1 około 150 ml wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 do 15 minut. Napar przed podaniem należy przecedzić. Zaleca się pić szklankę ciepłego wywaru 2 do 4 razy dziennie, najlepiej przed snem.
Źródła:
https://www.izielnik.pl/blog/chmiel-zwyczajny-jak-wyglada-jakie-ma-wlasciwosci-i-zastosowanie
https://opieka.farm/chmiel-zwyczajny-humulus-lupulus-l
https://www.herbata.info/napar-z-chmielu-zwyczajnego

Chmiel zwyczajny Humulus lupulus

Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Logo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki SpołecznejLogo Stowarzyszenie Żywa PrzyszłośćLogo aktywni +