Buk zwyczajny / Fagus sylvatica

🍂Buk zwyczajny 🍂 Fagus sylvatica🍂

Imponujące drzewo liściaste o mocnej budowie z szeroką koroną w kształcie kopuły. Najbardziej charakterystyczną cechą buka, która pozwala na łatwą identyfikację tego drzewa o każdej porze roku jest jego kora która ma barwę szarą i jest gładka.
🍂Od wielu lat wykorzystuje się go w celach leczniczych – zimne okłady z liści buku łagodzą bóle głowy, a owoce buku piecze się i spożywa, gdyż uważa się, że w ten sposób można szybko usunąć wszelkie toksyny z organizmu.
Wierzono także w uzdrawiającą moc kontaktu z samym bukiem – przebywanie w jego pobliżu podobno koi nerwy i wycisza umysł.
Zewnętrznie buk jest stosowany głównie w przypadku owrzodzeń i zapalenia jamy ustnej i gardła, egzemy, trądziku, trudno gojących się ran i oparzeń. Jego silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe sprawiają, że jest dobrym lekarstwem na te dolegliwości.
Buk pomaga również uniknąć problemów trawiennych, ponieważ reguluje trawienie i poprawia pracę jelit.
Preparaty na bazie buku są szczególnie odpowiednie w przypadku chorób zapalnych układu moczowego, ponieważ regulują pracę nerek i działają moczopędnie
Działania te powodują:
🍂garbniki
🍂alkaloidy
🍂saponiny
🍂związki fenolowe
🍂sole mineralne
🍂Napar przygotowuje się zazwyczaj z liści buku, bo to one mają najwięcej prozdrowotnych działań.
Jedną łyżkę liści (zasuszonych i rozdrobnionych) zalać 2 szklankami wrzącej wody i pod przykryciem zaparzać ok. 15-20 minut. Po przecedzeniu można pić dwa lub trzy razy dziennie, ale nie więcej niż pół szklanki jednorazowo.
🍂Jadalne są również orzeszki bukowe, trzeba tylko pamiętać, by je wcześniej uprażyć, bo zawierają alkaloid – faginę, która spożyta w nadmiernych ilościach powodować może problemy żołądkowo-jelitowe i zawroty głowy. Po uprażeniu możemy je zalewać wrzątkiem i pić jako jesienny zamiennik kawy, gdyż napar ten jest bardzo do niej podobny smakiem. ☕🍂
Źródła:

https://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/atlas-drzew/buk-zwyczajny

Buk zwyczajny / Fagus sylvatica

Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Logo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki SpołecznejLogo Stowarzyszenie Żywa PrzyszłośćLogo aktywni +