Brzoza brodawkowata / Betula pendula

🍃 Symbolizuje nowe życie, płodność i obfitość. Słowianie uważali brzozę za zwiastun wiosny i kojarzyli ją z kobiecością.
🍃 Surowcem leczniczym brzozy są jej młode liście, kora, pąki i oczywiście sok brzozowy, który potocznie nazywany jest bzowiną lub oskałą. Sok brzozowy ma typowy słodki smak.
🍃 Do najważniejszych właściwości leczniczych brzozy należą działania: moczopędne, odtruwające, napotne, poprawiające przemianę materii, odkażające i wzmacniające. Ze względu na swoje właściwości wykorzystujemy ją przy: reumatyzmie, wzmacnianiu włosów, kamicy nerkowej, infekcjach pęcherza i cewki moczowej oraz ogólnym osłabieniu organizmu.
🍃 Zawiera związki aktywne, takie jak:
🍃flawonoidy,
🍃olejki eteryczne,
🍃kwas askorbinowy,
🍃garbniki.
🍃Odwar z kory brzozy
3-4 łyżki rozdrobnionej kory zalać 2 szklankami wody. Gotować na małym ogniu przez 10 minut od momentu zagotowania, a następnie przecedzić. Pijemy pół szklanki ciepłego odwaru co 3-4 godziny. Ma działanie przeciwzapalne, i obniżające gorączkę.
Źródła:
https://sekrety-zdrowia.org/brzoza-wlasciwosci-lecznicze-przepisy/
https://www.izielnik.pl/blog/brzoza-wlasciwosci-i-zastosowanie-lisci-kory-i-paczkow-brzozy

Brzoza brodawkowata / Betula pendula

Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Logo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki SpołecznejLogo Stowarzyszenie Żywa PrzyszłośćLogo aktywni +