Cykl wykładów i warsztatów z zielarzem, fitoterapeutą, dietetykiem i refleksologiem zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy w ramach projektu. Seniorzy stworzyli samodzielnie „Zielnik Seniora” w formie papierowej w każdej miejscowości oraz jeden w Internecie na stronie internetowej i Facebooku, korzystając z nowoczesnych narzędzi, takich jak telefon, internet i komputer. Zaplanowaliśmy 7 miesięcy zajęć, z czego 6 miesięcy poświęciliśmy na edukację dotyczącą poprawy jakości funkcjonowania poszczególnych układów obwodowych człowieka: wątroby i dróg żółciowych, układu moczowego, hormonalnego, immunologicznego (odporności), nerwowego (pamięci) oraz układu krążenia (serca). W przerwach między wykładami i warsztatami odbywały się zajęcia ruchowe dostosowane do potrzeb konkretnych grup.
W sierpniu zorganizowaliśmy zajęcia międzypokoleniowe manualne i informatyczne, podczas których seniorzy wraz z młodszymi uczestnikami – wolontariuszami i studentami kierunków zielarskich – tworzyli poszczególne karty Zielnika Seniora. Opisywaliśmy rośliny spotkane na spacerach, dodając zdjęcia, opisy, zastosowania w diecie, fitoterapii oraz przepisy kulinarne.
Cały program zajęć zaplanowaliśmy tak, aby każdy senior mógł uczestniczyć we wszystkich zajęciach praktycznych i wykładach, zdobywając kompleksową wiedzę i umiejętności, lub wybrać tylko interesujące go tematy. Nasze działania objęły organizację spotkań i warsztatów edukacyjnych, w tym międzypokoleniowych, dotyczących tematyki roślin dziko rosnących i uprawnych w kontekście dietetyki, kulinariów, przyrody, ogrodnictwa oraz fitoterapii. Zajęcia urozmaicaliśmy prostymi ćwiczeniami refleksologii.
Zorganizowaliśmy cykl wycieczek z zielarzem, podczas których seniorzy nauczyli się rozpoznawać rośliny użytkowe, jadalne i lecznicze – także przy pomocy aplikacji na smartfony. W pięciu miastach odbyło się łącznie 20 godzin spacerów terenowych (2 spacery po 2 godziny w każdym mieście).
Przeprowadziliśmy także wykłady i warsztaty na temat aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania osób starszych. Zaproszeni eksperci opowiadali o znaczeniu ruchu i zbilansowanej diety, udzielali wskazówek dotyczących kinezyterapii i refleksologii, a także prowadzili zajęcia ruchowe z elementami refleksologii – łącznie 20 godzin.
Zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne, podczas których seniorzy zdobywali zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną na temat zdrowego odżywiania. Warsztaty obejmowały naukę komponowania codziennego jadłospisu, uwzględniającego schorzenia typowe dla osób starszych, oraz przygotowywania prostych, zdrowych i niedrogich potraw. Łącznie odbyło się 50 godzin takich zajęć.
W ramach projektu przeprowadziliśmy także warsztaty zielarskie, podczas których uczestnicy poznawali właściwości i zastosowanie ziół, a także uczyli się komponować je z codziennymi posiłkami oraz przygotowywać ekstrakty i przetwory. Łącznie warsztaty te trwały 60 godzin.
Seniorzy mieli również możliwość rozwijania swoich pasji na warsztatach kulinarnych, manualnych i informatycznych, organizowanych pod wspólnym tytułem „Zielnik Seniora”. Powstał zarówno zielnik w postaci papierowej, jak i wersja online, obejmująca stronę internetową i fanpage na Facebooku.
Cały cykl wydarzeń miał na celu podniesienie wiedzy seniorów na temat ekologii oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Zajęcia były otwarte i ogólnodostępne, a ich zasięg obejmował seniorów z różnych miejscowości. Każde spotkanie kończyło się anonimową ankietą ewaluacyjną, która pozwoliła na wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Wolontariusze wspierali mniej sprawnych seniorów w czasie zajęć, a moderatorzy regionalni pomagali w naborze uczestników.
W przypadku ograniczeń stacjonarnych warsztaty transmitowaliśmy w Internecie i nagrania montowaliśmy w formie filmów dostępnych online.
Linki: Wirtualny zielnik, Warsztaty i wykłady, REFLEKSOLOG BIO – PUBLIKACJE DO POBRANIA, DIETETYK – PUBLIKACJE DO POBRANIA, ZIELARZ – PUBLIKACJE DO POBRANIA.
“ Zielnik seniora – cykl spotkań z zielarzem fitoterapeutą dietetykiem i refleksologiem “ Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.