Przetwory ziołowe z Ogrodu CAM

Celem naszego działania było przekazanie wiedzy jak prawidłowo przetwarzać rośliny w tym zioła zebrane w ogrodzie. Do osiągnięcia celu nagraliśmy filmy instruktażowe. Zrealizowaliśmy 6 odcinków, są one kontynuacja filmów nagrywanych przez naszą organizację wraz z pracownikami Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie 25 B ( od maja 2020 r. do listopada). Z uwagi na panującą pandemię nasze działania przenieśliśmy do Internetu docierając w ten sposób do części seniorów oraz zyskaliśmy też w ten sposób nowych odbiorców działania w różnym wieku realizując powyższe filmy. Z środków publicznych wyprodukowaliśmy 6 filmów instruktażowych 7-12 minut każdy a następnie opublikowaliśmy je w Internecie na stronie YouTube, Facebook Stowarzyszenia ŻYWA PRZYSZŁOŚĆ. Filmy obecnie publikowane są na stronach CAM Nowolipie.

W ramach zadania stworzyliśmy kanał na YouTube naszej organizacji

W tym cyklu filmów przedstawiliśmy przetwory które można wyprodukować w każdym domu samodzielnie w kuchni i omówiliśmy jak to zrobić oraz jak bezpiecznie można ich używać. Filmy są z planszami z recepturami, a narracja poprowadzona jest w sposób nie wymagający audiodeskrypcji, dodatkowo filmy na YouTube zawierają napisy do odczytu przez czytniki. Powstało 6 scenariuszy. Treści poruszane w filmach są odpowiedzią na zwiększone zainteresowanie tematem wykorzystania roślin w codziennym użytku dla poprawy jakości życia nie tylko seniorów. W produkcji filmów wykorzystaliśmy profesjonalną przestrzeń kulinarną restauracji na terenie Warszawy, zatrudnimy do nagrań i montażu firmę z doświadczeniem również z terenu Warszawy oraz okolicy. Nagranie odbyło sie dnia 19.12.2020 trwało 9 godzin powstało w ten sposób 120 min surowego materiału zdjęciowego. Początek filmów został nagrany w ogrodzie CAM Nowolipie 25 kilka dni wcześniej. Do filmu powstało 31 plansz zgodnych z zasadami dostępności w tym plansze informacyjne o finansowaniu z budżetu m. st. Warszawy W filmie wystąpiła specjalistka z dziedziny zielarstwa.

Zadanie podzieliliśmy na 3 etapy, zaczęliśmy je realizować 10 grudnia, zakończyliśmy 31 grudnia zgodnie z planem. 1. Przygotowania miejsca i ekipy, napisanie scenariuszy – członkowie organizacji. poprzez ogłoszenie wyszukali ekipę do realizacji nagrań i filmów. Specjalista przygotował przepisy – receptury i zarys scenariuszy – etap zrealizowany w terminie 2. Nagranie i montaż, premiera w Internecie – członkowie organizacji, specjalista zielarz, profesjonaliści od nagrań i montażu wzięli udział w nagraniu w ogrodzie oraz w restauracji 19.12.2020 użyto profesjonalnego sprzętu do nagrań dźwięku i obrazu oraz oświetlenia – zrealizowane w terminie 3. 28.12.2020 odbyła się premiera filmów na Youtube. Publikacja i Promocja zrobiona została przez stowarzyszenie i osoby spoza organizacji od dnia 28-31.12 na stronach www Facebook stowarzyszenia oraz poprzez grupy tematyczne, łącznie dokonano 30 udostępnień w różnych grupach i stronach. Do promocji filmów zaangażowaliśmy również firmę zewnętrzną co pozwoliło nam od dnia pierwszej emisji 28.12.2020 r. do końca roku osiągnąć oglądalność 1017 odsłon łącznie na Facebook i YouTube. Pracownicy CAM pomagali nam w promocji i publikacji internetowej filmów na kanale Youtube, Facebook CAM. Tytuły odcinków: 1. Wywar, odwar 2. Mazidło 3. Olej ziołowy 4. Sok 5. Ziołomiód 6. Proszek ziołowy -Pulvis Odcinki opublikowane dnia 28 grudnia. Obecnie zgłosiły się do nas telewizje kablowe z województwa mazowieckiego z propozycją emisji naszych filmów. W styczniu nadaje filmy tv kablowa SUNSAT. Powyższy fakt emisji w telewizji jest możliwy gdyż powstały filmy w jakości telewizyjnej nadającej się do emisji. Filmy posłużą w przyszłości do realizacji zajęć warsztatowych organizowanych przez naszą organizację w przestrzeni CAM i innych miejscach oraz online nadto będą dostępne na stronach stowarzyszenia minimum 2 lata.

Mimo okresu przedświątecznego realizacji działania nasz zasięg był większy od planowanych 100 odsłon, ilość odbiorców w grudniu wynosi 1017 osób (577odtworzeń na YouTube reszta na Facebook). Filmy Kierowane są do całości społeczeństwa z uwzględnieniem osób słabosłyszących poprzez dodanie napisów. Scenariusze opracowane zostały na bazie doświadczeń pracy z seniorami by osoby w każdym wieku miały łatwość w odbiorze nagrania. Nasz projekt odpowiada na potrzeby społeczeństwa rozszerzania wiedzy na temat zastosowania roślin i ziół w codziennej diecie, podwyższa kompetencje u osób zainteresowanych tematem z dziedziny ogrodnictwa, produkcji przetworów i zastosowania dla poprawy jakości życia. Publikacja w Internecie zapewnia stały dostęp i możliwość beneficjentom wielokrotnego odtwarzania i powtarzania nagrań. Otrzymaliśmy od widzów 59 pozytywnych ocen, negatywnych ocen nie odnotowaliśmy. Wszystkie etapy projektu przeprowadzone zostały zgodnie z zaleceniami i obostrzeniami Covid 19. Miejsce realizacji Warszawa, woj. Mazowieckie, internetowa przestrzeń- zasięg ogólnopolski, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, profesjonalna przestrzeń kulinarna do nagrań filmów w Warszawie, woj. mazowieckim

Osiągnięty cel

Przekazaliśmy wiedzę minimum 100 osobom ( na dzień 31.12.2020 rok było to1017 odtworzeni ) jak prawidłowo przetwarzać rośliny zebrane w ogrodzie CAM poprzez wyprodukowanie i emisję na kanale YouTube 6 odcinków filmów z cyklu Zielarskie Przetwory. 1 Odwar wywar 2. Pulvis proszek ziołowy 3. Ziołomiód 4. ziołowy 5. Mazidło 6. Sok Do celu publikacji powstał Kanał na YouTube oraz playlista „Zielarskie Przetwory” z ogrodu w CAM Zielarskie Przetwory. Filmy były promowane na stronach na Facebook Stowarzyszenie Żywa Przyszłość – 6 postów oraz zabawy Poznaj zielonego sąsiada – 6 postów. Łączna ilość promocyjnych postów – 12 ( 31 udostępnień na różnych stronach i grupach Facebook). Z pośród odbiorców naszych filmów na Facebook 59 osób polubiło nasze filmy. Zdjęcia z pulpitu w załącznikach

Miejsce realizacji

Warszawa, Centrum Aktywności Miedzy Pokoleniowej Śródmieście, Restauracja Po Prostu w Warszawie, przestrzeń internetowa Facebook i Youtub, zasięg ogólnopolski – oraz ogólnoświatowy dla widowni polskojęzycznej.

Grupy odbiorców

Odbiorcami naszego zadania jest ogół mieszkańców Warszawy w tym Seniorzy – użytkownicy Internetu, grupy zainteresowań tematem wykorzystania roślin. Obecnie Filmy publikowane są w telewizjach kablowych min na terenie Warszawy co pozwala dotrzeć do sposób nie korzystających z Internetu.

Kontakt

email: stowarzyszenie@zywaprzyszlosc.pl

telefon: 532170862